05.11.2004 sa účastníci stáže - žiak 3. B Ondrej Hlatký a žiaci 3. A Ondrej Gavalier, Matej Puškár, Patrik Podolský, Patrik Král, Patrik Podgurný, Štefan Sakmár, Tomáš Jasečko, Peter Moskal a Ján Knižka - prepravili do Švédska, kde boli následne ubytovaní a oboznámení s miestom pobytu.
V nasledujúcich dňoch boli študenti oboznámení s pracoviskami prijímajúcej organizácie v miestach Övertornea a Hedenäset a poučení o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, pričom následne dňa 10.11.2004 začala samotná odborná časť stáže - prax v dielňach odborného výcviku.
Prax prebiehala v pracovných dňoch 10., 11., 12., 15., 16., 17., 18., 19., 22. a 23. novembra 2004 podľa plánu, zameraného na zlepšenie odborných zručností z jednotlivých oblastí práce s drevom.
V rámci realizácie projektu účastníci navštívili severný polárny kruh, mesto Rovaniemi vo Fínsku, múzeum ARKTIKUM s expozíciami zameranými na miestnu históriu, kultúru, zvyky a pod. Opakovane navštívili pracovisko školy - prijímajúcej organizácie v Övertornea, kultúrne a historické pamiatky v mieste pobytu Hedenäset, miestne firmy zamerané na spracovanie dreva.
Dňa 26.11.2004 sa účastníci stáže prepravili domov.
Účastníci stáže zaznamenali výrazné zlepšenie odborných zručností z jednotlivých oblastí spracovania dreva. Počas stáže mali možnosť oboznámiť sa s novšími strojnotechnologickými zariadeniami, technológiami či už v materiáloch na báze dreva ako aj v dokončujúcich materiáloch - povrchovej úpravy. Študenti sa oboznámili aj s novými formami učenia, ktoré boli zamerané hlavne na praktické zvládnutie látky na základe teoretickej prípravy.
Došlo k zlepšeniu jazykových zručností, keďže študenti boli priamo počas stáže motivovaní k osvojeniu si čo najširšej odbornej terminológie, ako aj hovorovej angličtiny. Všetci študenti sa zhodli na tom, že stáž ich jednoznačne motivovala k väčšiemu záujmu o štúdium cudzích jazykov.
Keďže študenti trávili celý čas počas stáže spolu, možno povedať, že došlo k zlepšeniu ich osobnostných a hlavne sociálnych zručností, keďže museli každodenne riešiť vzniknuté problémy a ich vzájomná komunikácia bola určujúca pre priebeh ich pobytu.
Z hľadiska adaptácie konštatujeme, že študenti sa výborne adaptovali na pre nich úplne nové a doposiaľ nepoznané podmienky. Tímová práca bola dôležitá hlavne z hľadiska vykonávanej praxe a študenti si navzájom veľmi pomáhali, keďže boli motivovaní k tomu, aby výsledky ich práce obstáli v porovnaní s výsledkami práce iných študentov.
Keďže Švédsko je jednou z najprogresívnejších krajín vo vzťahu k podpore rovnakých príležitostí pre ženy a mužov, pre študentov bolo zaujímavé sledovať, v akej výraznej miere sa podieľajú ženy vo Švédsku na celkovom chode spoločnosti. Rovnako bolo pre študentov zaujímavé vidieť v praxi, do akej miery sú Švédi schopní podporovať handicapovaných občanov a inak znevýhodnených mladých ľudí.
Účastníci stáže obdržali certifikáty o ukončení praxe v súlade s obsahom projektu. Certifikáty boli vystavené dňa 26.11.2004 prijímacou organizáciou v Övertornea. |